Tablica edukacyjna występuje w kilku odmianach. Jej zadanie główne polega na obudzeniu w dziecku potencjału twórczego, rozwijaniu wielu umiejętności i talentów jednocześnie. Często nazywana jest zabawką manipulacyjną, ze względu na przewagę technik opartych na zmyśle dotyku, które maluch może dzięki niej wzmacniać.
Rodzaje tablic edukacyjnych dla dzieci
Wśród tablic edukacyjnych dla dzieci można wyróżnić kilka głównych rodzajów które rozwijają różne obszary poznawcze malca. Mamy więc tablice sensoryczne — doskonalące motorykę, koncentrację, koordynację działań, magnetyczne — dotyczące różnych grup zainteresowań, wspierające naukę czytania i pisania.
Są to przedmioty, które poprzez zabawę dostarczają różnego rodzaju bodźców do układu nerwowego – poprawiając jego pracę. Mogą być używane nie tylko w domach, ale także placówkach oświatowych jak żłobki, przedszkola, gabinety specjalistyczne do zajęć korekcyjnych czy też integracji sensorycznej.
Jaka powinna być idealna tablica edukacyjna?
Poszukując tablicy edukacyjnej dla dziecka, należy wziąć pod uwagę przede wszystkim materiał, z którego została wykonana. Najczęściej poszukiwane są te, wykonane są z drewna i do których przymocowywane są różnego rodzaju przedmioty użytku codziennego jak sznurówki, zamki, rurki, koła zębate, przyciski, miarki, zapadki, kalkulatory, nierzadko zróżnicowane pod względem kolorów i faktur.
Często są to elementy utrzymane w duchu filozofii Montessori. Zakłada ona, że młody człowiek może podjąć decyzję — co do sposobu zabawy, wsłuchując się w swoje potrzeby, podkreślając i szanując swą suwerenność. Tym samym pozwala to odkryć mu swoje zdolności i mocne strony w różnoraki sposób wykorzystując jeden przedmiot.
Ważne jest, by tablica edukacyjna, którą wręczymy szkrabom pochodziła ze sprawdzonego źródła, posiadała odpowiednie certyfikaty jakości. Zaletą każdej z nich — bez względu na rodzaj, jest uniwersalność zastosowania. Sprawdzą się zarówno jako prezent z okazji urodzin, na święta, jak i z okazji dnia dziecka.